Tijesto:
50 dag glatkog brašna
3 dl mješavine mlijeka i vode
3 žlice rastopljenog maslaca (ili ulja)
malo soli
Nadjev:
50 dag bundeve, buče, tikve (težina očišćene)
50 dag svježeg sira
2 dl kiselog vrhnja
3 jaja
sol
************
rastopljeni maslac za rastegnuto tijesto i premazivanje savijača
za sve zajedno treba oko 10 dag, slobodno se može upotrijebiti i ulje. To je stvar osobnog odabira
3-4 žlice oštrog brašna za lakše rastezanje tijesta
Najprije naribajte buču (na one veće rupe ribeža), posolite s malom žličicom soli, pomiješajte i ostavite stajati pola sata. Možete je držati u većem cjedilu.
U zdjelu stavite brašno, dodajte sol, rastopljeni maslac i pomalo, uz stalno miješanje dodavajte toplu mješavinu mlijeka i vode. Nemojte odjednom izliti svu tekućinu, možda će je trebati malo manje. Tijesto stalno okrećite, nadižite odozdola prema gore kako bi u njemu ostalo što više zraka. Ono mora biti mekano i glatko, ne smije se lijepiti za ruke i zdjelu. Po potrebi umočite vrhove prstiju u maslac (ili ulje) da se tijesto što lijepše izradi. Gotovo tijesto podijelite na dva dijela, posudu poklopite i ostavite odmarati barem pola sata na toplom i mirnom mjestu.
Za nadjev vilicom dobro usitnite sir, dodajte kiselo vrhnje, jaja koja ste prethodno umutili vilicom i dobro ociječ‘ene buče. Sve zajedno dobro promiješajte.
Na čistu veću krpu ili stolnjak stavite malo oštrog brašna, položite dio tijesta, pospite s prstohvatom brašna i pomoću valjka tanjite tijesto koliko možete. Ako ste vješti dalje rastegnite tijesto dižući ga i okrećući ga na nadlanicama, a ako još niste savladali tu tehniku dalje ga nastavite rastezati tako da podvučete ruke ispod njega i polagano, nježno ga rastežite prstima.
Na pola razvučenog tijesta stavite nadjev (pola količine) preostali dio tijesta poškropite rastiopljenim maslacem te pomoći krpe, počevši sa strane na kojoj je nadjev zarolajte savijaču. Položite je u namazani lim za pečenje. Po volji možete je tanjurićem narezati na komadiće ili na duljina lima.
Pripremite pećnicu, neka se grije do 200°C.
Isto ponovite s drugim dijelom tijesta i nadjeva.
Gotove savijače premažite maslacem (ako volite mekanije premažite i s kiselim vrhnjem)Â te stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu (200°C) oko 40 minuta.
Bučnica se najčešće radi sa slanim nadjevom no može se pripremiti i u slatkoj verziji. Tada se u nadjev tj. u svježi sir, umjesto soli doda 2-3 žlice šećera i 1 vanilin šećer, a sve ostalo je isto.
Tekst i foto: © Nena
komentari uz post sa starog bloga:
trubica kaže:
kupila buču danas, pa mi je dobro došao recept 🙂
18. studeni 2008 18:21:27
Vera (Neregistriran) kaže:
A koliko vode i koliko mlijeka?
18. studeni 2008 18:57:46
nena kaže:
@ trubica, može se od nje puno toga napraviti…samo se mora malo i na okus priviknuti 🙂
@ Vera, ma to onako odokativno, pola-pola ili kako ti se natoči u lončić…glavno da je ukupno tekućine približno 3 dl, nije baš važan omjer. Može se umijesiti i bez mlijeka, samo s vodom. Ovako je radila moja mama, tako me naučila pa tako i ja radim, svaka kuća ima neki svoj recept za vučeno tijesto…neki dodaju jaje, neki ocat. Ovo se lijepo rastegne, ali važno je u biti da tijesto miruje kako bi se u njemu napravili mjehurići i nikako ga ne mijesiti nakon što se pokriveno odmorilo. Isto tako kada je u kuhinji fino toplo lakše se rasteže.
18. studeni 2008 20:54:13
milansop kaže:
Na pitanje: Trebate li nešto? odgovaram: Samo uživam. Još kad bih mogao i mirisati, sigurno bi poželio i zagristi. Za sada samo čitam i gledam.
18. studeni 2008 22:52:02
Vera (Neregistriran) kaže:
Draga, danas sam probala štrudlu od buče i maka. Fantazija. Jako fino.
To je sljedeće što ću napravit, tijesto po tvom receptu naravno 🙂
20. studeni 2008 13:06:10
nena kaže:
@ milansop hm, kako da dočaram malo mirisa ;), buče i svježi sir…pa to je skoro dijetalno…moći će se to uskoro i zagristi 🙂
@ Vera, ne volim-o mak pa ga jaaako rijeko koristim 🙂
21. studeni 2008 21:51:12
Anoniman (Neregistriran) kaže:
Bucnicu smo veceras radile mama i ja, ispalo je savrseno. Odlican recept, hvala!
4. veljača 2010 20:28:50