Tijesto:
50 dag glatkog brašna
3 velike žlice ulja
2,5-3 dl mješavine pola mlijeko, pola voda
malo soli
ili po želji gotovo vučeno tijesto
Nadjev:
50 dag tikvica
sol
50 dag svježeg sira
2 jaja
2 dl kiselog vrhnja
Zagrijte mješavinu mlijeka i vode da bude umjereno topla (ne smije biti vruća, jer tada tijesto neće dobro reagirati). U zdjelu stavite prosijano brašno, dodajte sol, ulje i polako, postepeno uz stalno miješanje dodavajte tekućinu. Zavisno od brašna biti će je potrebno više ili manje. Tijesto prevrćite odozdola prema gore, dok vam se prestane lijepiti za ruke. Ne smije biti pretvrdo, već lijepo mekano i elastično. Kada ste umijesili podijelite tijesto na 2 dijela, kapnite 2-3 kapi ulja i premažite tijesto. Isto ponovite i s drugom polovinom tijesta. Pokrijte zdjelom i ostavite neka na sobnoj temperaturi miruje barem pola sata.
Tikvice operite, odrežite im vrhove, ako je kora lijepa i neoštećena nije ih potrebno guliti pa ih naribajte na krupnija oka ribeža. Posolite i ostavite stajati 20-25 minuta kako bi pustile vodu.
Sir ocijedite od sirutke, dodajte kiselo vrhnje i jaja pa sve dobro izmiješajte.
Rukama ožmikajte naribane tikvice i dodajte ih smjesi sira, promiješajte, probajte i ako je potrebno još malo dosolite.
Po mogućnosti neka prostorija u kojoj ćete rastezati tijesto bude topla i bez propuha
Na čistu poveću krpu ili stolnjak stavite malo oštrog brašna, položite tijesto (nemojte ga premijesiti) i jednakomjerno ga razvaljajte u svim smjerovima. Kada više ne možete tanjiti pomoću valjka, polako nadlanicama i prstima rastegnite tijesto koliko je moguće. Na 1/3 tijesta žlicom stavite pola količine nadjeva, ravnomjerno razmažite, a preostali dio tijesta pokapajte uljem ( još ukusnije je ako to učinite rastopljenim maslacem). Podignite krpu na strani tijesta gdje se nalazi nadjev pa neka se zarola u savijaču. Dobivenu savijaču podijelite na dva dijela, stisnite krajeve kako nadjev ne bi curio i položite u namazani lim za pečenje.
Isto ponovite s drugim dijelom tijesta i nadjeva.
Na kraju savijače poškropite uljem ili rastopljenim maslacem.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200°C oko 40 minuta.
Po želji poslužite toplu ili hladnu.
Kako je rumena i fino pečena! Prekrasno, samo ti mi iz BiH u tikvenjaču ništa ne stavljamo osim dosta papra i soli. To se prije nadjevanja dobro iscijedi i pospe po jufki (kori). Tako da ja tikvenjaču nisam nikada radila s tim dodacima, ali ovako je svi obožavamo.
Imam problemčić s ostavljanjem komentara, nadam se da će ovaj put uspjeti.
Iako ne volim tikve, ovu slanu varijantu bih probala, korice tako lijepo izgledaju. U mojoj obitelji tradicionalno se radi slatka varijanta, sa sirom ili bez.
Dala si mi genijalnu ideju,tikvice još nisam kombinovala,a mislim da je ovo predivno!
* Snježa ja sam to po sjećanju kako je moja mama pripremala, a hvala ti za napomenu da može i bez dodataka. Baš ću probati samo s tikvicama, jer volim razne savijače
* Sanela Mallory izgleda da je sve u redu 🙂 Kod nas se slatka radi od bundeve (buče), a od onih zelenih tikvica ovako
* Vera probaj, jako je dobro
odlicna ideja!
jedva cekam probati 🙂
pre-fi-no!
Fantasticno!
Oduševila sam se kad sam naišla na ovaj recept, Nena. Gotovo iste savijače sam i ja pravila zadnjih godina, koristila tikvice umjesto nekad tikve. Pravila sam i varijantu sa lisnatim tijestom, kako mi kad doč‘e.
Haha, a ja mislila da sam ja izmislila ovaj recept 🙂
@sava , baš mi je drago! Obožavam savijače i onda svašta isprobavam, a za ovo mi je ideju dala jedna cura s kojom sam radila, samo što bi ona po svom receptu stavila više tikvica i jogurt umjesto vrhnja pa bi bio intenzivniji okus.