Kažu da se na ovaj način može pripremiti gotovo sva riba. Meni je ovo prvi puta da je pripremam na ovaj način, ali svakako ne i posljednji, jer smo ostali ugodno iznenač‘eni punoćom okusa. Još je jedna veeelika prednost. Poslije imam barem jednu padelu manje za prat 😉
Potrebno je:
u ovom slučaju lokarde – bile su od oko 40 dag po komadu
3 česna češnjaka
nekoliko grančica peršina
2 grančice ružmarina
sol
papar
maslinovo ulje
2 limuna
Najprije očistite ribu (ja sam odrezala i glavu, ali možete je ostaviti) i obriše papirnatim ubrusom. Natrljajte je limunovim sokom izvana i iznutra, posolite i blago poparite.
U zdjelici napravite marinadu od nasjeckanog češnjaka, usitnjenog lista peršina, listića ružmarina, oko 1 dl maslinovog ulja i malo soli.
Na komad aluminijske folije (neka bude veći da kasnije možete bez problema zamotati) kapnite maslinovo ulje položite ribu, namažite je s marinadom, okrenite, namažite s druge strane i na kraju joj u utrobu stavite žlicu marinade. Na ribu stavite i koju plošku limuna.
Zamotajte foliju, a krajeve podignite kako tokom pečenja ne bi curio sok.
Uključite pećnicu na 200°C.
Na rešetku iz pećnice položite komad folije (za svaki slučaj da se zamotuljci nisu kojim slučajem probušili), a kada se pećnica zagrije stavite rešetku s umotanom ribom. Nakon pola sata spremna je za jelo.
Prilog je bio lešo krumpir i pomidori na salatu.
Izvrsno! Sljedeći put ovako pravim. Osim što imam manje prati i ne prska mi svud naokolo!
Zacinjeno i ukusno verujem!
Draga Nena!
Konačno ste opet u akciji. Jako mi je drago. Ovako peći ribice spremam se prvom prilikom. Javim Vam rezultat, u kojeg ne sumnjam.
Lijepi pozdrav od Alme iz Rijeke.
@ Snježa u pravu si, bez prskanja 🙂
@ Vera – veoma ukusno
@ Alma, da ponovo pišem jer sada ipak imam nešto vremena pa se stigne poslikati hrana, a onda i napisati recept. Alma vjerujem da će ribice biti fine 🙂 Uzvraćam lijepe pozdrave